Category FAQ

Artykuł opisuje numerację wersji oprogramowania oraz w jaki sposób skonfigurować aktualizację aplikacji dla urządzeń mobilnych by mieć nad tym procesem pełną kontrolę i wykonać ją w najbardziej optymalnym czasie.

Zastanawiasz się jak w pełni kontrolować aktualizację swojej floty urządzeń mobilnych w firmie?

Proces aktualizacji aplikacji na urządzeniach mobilnych jest powszechnym zjawiskiem i jeśli nie zdecydujemy o wyłączeniu automatycznej aktualizacji, wykona się ona samodzielnie, zgodnie z ustawieniami aktualizacji, w trybie dowolnej sieci lub po uzyskaniu dostępu do sieci Wi-Fi.

 

Wersje aplikacji mobilnych i konsolowych

W przypadku aktualizacji wchodzących w skład rozwiązań WAPRO Mobilna firma, rozróżniamy wersje androidowe, które mogą być wgrane w dowolnym momencie na urządzenia mobilne i dalej bez przeszkód replikować się z Konsolą zarządzającą. Wersje Androidowe są oznaczone ostatnią cyfrą numeru wersji na czwartej pozycji X.XX.X.1 np. 8.90.0.1, 8.90.0.2.

Wersje Konsolowe to znacznie większa aktualizacja, która oprócz zmiany wersji Androidowej wymaga również zaktualizowania Konsoli zarządzającej. Wersja jest oznaczona numerem trzyznakowym X.XX.X. np. 8.90.0. Zarówno zaktualizowanie samych aplikacji na urządzeniach bez Konsoli, jak i zaktualizowanie Konsoli bez urządzeń mobilnych spowoduje zatrzymanie wymiany danych.

Wersje Androidowe mogą być wgrywane w ramach tej samej wersji głównej w dowolnym momencie przez użytkowników, natomiast wersje Konsolowe wymagają wgrania równoczesnego z Konsolą, która pociąga za sobą również aktualizację struktur systemu centralnego.

 

Podsumowanie na przykładach

Aktualizując wersję konsolową 8.81.4 do wersji 8.90.0 niezbędna jest jednoczesna aktualizacja wersji Androidowej o tym samym numerze. Kolejne aktualizacje wersji Androidowych o numerach 8.90.0.1, 8.90.0.2, itd. można wgrać w dowolnym momencie, aż do ukazania się kolejnej wersji Konsolowej o numerze 8.90.2.

 

Wyłączenie automatycznych aktualizacji dla aplikacji

Optymalnym rozwiązaniem do zwiększenia kontroli nad procesem aktualizacji jest wyłączenie automatycznej aktualizacji przez sklep play.google.com. Aktualizacje obu typów wersji zarówno Androidowe jak i Konsolowe, nie będą się wygrywały dla aplikacji automatycznie, ale w każdym momencie użytkownik urządzenia będzie mógł je wykonać ręcznie wchodząc na stronę  aplikacji w sklepie play i uruchomić przycisk aktualizuj.

W dalszej części artykułu dowiesz się również jakie są możliwości wykonania aktualizacji automatycznie na wszystkich urządzeniach.

image1

Strony aplikacji mobilnych:

Mobilny handlowiec

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.assecobs.android.wapromobile

Mobilny magazynier

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.assecobs.android.wapromagazynier

Mobilny inwentaryzator:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.assecobs.android.waproinwentaryzator

Każde odinstalowanie i ponowne zainstalowanie aplikacji przywróci domyślny sposób automatycznej aktualizacji.

 

Wspólne konto firmowe Google dla wszystkich urządzeń:

Dobrym pomysłem może być utworzenie wspólnego konta Google dla wszystkich urządzeń. Dzięki tej operacji możemy zaktualizować grupowo wszystkie urządzenia podłączone do konta, zdalnie z poziomu przeglądarki:

image2

Aktualizacja zostanie wgrana zgodnie z ustawieniami urządzenia po dowolnej sieci lub po sieci Wi-Fi, więc należy uwzględniać konfigurację oraz możliwość opóźnienia z tego powodu. Korzystnym rozwiązaniem może być wykonanie operacji w ostatnim dniu roboczym przed dwudniową przerwą. Użytkownik pozostający z poprzednią wersją otrzyma podczas replikacji, krótką instrukcję, jak w trzech krokach zabezpieczyć dane i zaktualizować program.

 

Profesjonalne zarządzanie urządzeniami

W modelu pracy wielu typów urządzeń zarówno firmowych jak i z wykorzystaniem prywatnych urządzeń użytkowników warto rozważyć zastosowanie profesjonalnego rozwiązania do zarządzania flotą urządzeń w firmie.

Rozwiązań do zarządzania jest naprawdę pokaźna ilość, wszystkie certyfikowane przez Google zostały zebrane oraz opisane w poniższym artykule:

https://support.google.com/work/android/topic/9415507

Google dostarcza samodzielnie w tym zakresie dwie usługi: Google Workspace oraz Cloud Identity.

Możliwa jest również do zastosowania usługa firmy Microsoft w ramach konta Microsoft® Office 365 lub Exchange ActiveSync.

Lista pozostałych dostawców EMM to 178 firm, są na niej przykładowo rozwiązania firmy Samsung Knox czy Motorola EDM. Dzięki dużej dostępności można dopasować rozwiązanie najbardziej pasujące do posiadanych już usług oraz obsługiwanych urządzeń.

Rozwiązania posiadają zróżnicowane możliwości i poza zarządzaniem aktualizacja aplikacji umożliwiają również na weryfikacje parametrów, obciążeń, zgodności licencji aplikacji lub zablokowania instalacji niepożądanych aplikacji na urządzeniach firmowych.

 

Wersje Androidowe aplikacji Mobilna firma są publikowane średnio raz w miesiącu, a konsolowe przeważnie 3-4 razy w roku. Ze względu na częstotliwość warto rozważyć większą kontrolę tego procesu i samemu decydować, kiedy aktualizacja oprogramowania ma się wgrać na firmowe urządzenie mobilne, a może także przy okazji rozszerzyć o dodatkowe elementy administracyjne rozwiązań Enterprise Mobility Management.

 

Najczęstsze pytania:

  • Czy mogę wybrać, którą wersję aplikacji chcę zainstalować w sklepie google.play.com?

Nie, nie można wybrać wersji aplikacji do zainstalowania lub zaktualizowania. Można zainstalować wyłącznie najnowszą dostępną wersję. Jeśli zachodzi potrzeba instalacji wersji wcześniejszej na urządzeniu należy skorzystać z wersji archiwalnych na stronie wapro:

https://wapro.pl/aktualizacja/#tab-4

image3

  • Czy mogę wyłączyć aktualizacje aplikacji w profilu służbowym a zostawić w profilu prywatnym lub odwrotnie?

Urządzenia z Androidem przechowują jedną wersję aplikacji, nawet jeśli jest ona zainstalowana zarówno w profilu osobistym, jak w profilu służbowym. Oznacza to, że aplikacje zainstalowane w obu profilach są aktualizowane równocześnie. Dlatego nie można zablokować aktualizowania aplikacji w profilu służbowym, ponieważ aplikacje i tak można zaktualizować w profilu osobistym.

Powrót do Menedzer Radzi

Filmy
instruktażowe

Pytania
i odpowiedzi

Menedżer
radzi

Nasze
szkolenia

POZOSTAŁE PORADY MENEDŻERA:

Logowanie odciskiem palca

17 listopada 2023 Artykuł opisuje w jaki sposób uruchomić logowanie biometryczne. Artykuł dotyczy aplikacji mobilnych: Mobilny handlowiec, Mobilny magazynier, Mobilny inwentaryzator ST. Do… Dowiedz się więcej

Procedury uproszczonego rozliczenia VAT (OSS/IOSS) oraz WDT/WŚU w programach WAPRO ERP

16 sierpnia 2023 Choć od wprowadzenia tzw. pakietu eCommerce upłynęły już dwa lata, nadal budzi on sporo kontrowersji i niejasności. W dzisiejszym artykule… Dowiedz się więcej

Integracja WAPRO ERP z KSeF #8 – Wymagania techniczne

21 lipca 2023 Odkryj tajniki integracji WAPRO ERP z platformą KSeF! Artykuł przygotowano przede wszystkim dla osób administrujących w firmach systemy komputerowe. Dzięki… Dowiedz się więcej

Integracja WAPRO ERP z KSeF #7 – Usługa Businesslink w systemie WAPRO ERP – cz.III

14 lipca 2023 Odkryj pełen potencjał integracji WAPRO ERP z KSeF! W trzeciej części artykułu o usłudze Businesslink w systemie WAPRO ERP dowiesz… Dowiedz się więcej

Integracja WAPRO ERP z KSeF #6 – Usługa Businesslink w systemie WAPRO ERP – cz.II

7 lipca 2023 Nowe funkcjonalności w programie WAPRO Mag po zintegrowaniu z usługą Businesslink rewolucjonizują wymianę dokumentów między firmami a ich partnerami handlowymi…. Dowiedz się więcej

Integracja WAPRO ERP z KSeF #5 – Usługa Businesslink w systemie WAPRO ERP – cz.I

30 czerwca 2023 Usługa Businesslink jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na cyfryzację i elektroniczną wymianę dokumentów w życiu gospodarczym. Została zaprojektowana, aby kompleksowo… Dowiedz się więcej

Integracja WAPRO ERP z KSeF #4 – Aplikacja KSeF Ministerstwa Finansów

23 czerwca 2023 Aplikacja KSeF to stworzone przez Ministerstwo Finansów narzędzie umożliwiające przedsiębiorcom przetwarzanie eFaktur oraz nadawanie i zarządzanie uprawnieniami dostępu. W poniższym… Dowiedz się więcej

Integracja WAPRO ERP z KSeF #3 – Ogólny schemat obiegu eFaktur

15 czerwca 2023 Jednym z podstawowych założeń wprowadzanych przez ustawodawcę wynikających z przepisów o KSeF jest całkowita cyfryzacja procesów związanych z fakturowaniem. Pozwoli… Dowiedz się więcej

Integracja WAPRO ERP z KSeF #2 – co to jest eFaktura i czym się różni od innych rodzajów faktur elektronicznych

9 czerwca 2023 Zgodnie z wyjaśnieniem pojęcia eFaktura, które znajduje się w pierwszym artykule cyklu „Piątek z KSeF” eFaktury stanowią rodzaj faktur elektronicznych,… Dowiedz się więcej