Category Menedżer Radzi

W najnowszej wersji programu WAPRO Aukcje pojawiło się kilka nowości związanych z wystawianiem aukcji.

Najważniejsza z nich to udostępnienie w aplikacji możliwości skorzystania z nowego edytora aukcji, który udostępniło na swoim portalu Allegro.
Nowy edytor porządkuje trochę kwestie związane ze standaryzacją wyglądu aukcji na Allegro wpisując się w szereg zmian publikowanych od kilku miesięcy przez Allegro.

Cechą nowego edytora jest to, że znacząco ograniczono samodzielne stylowanie wyglądu aukcji poprzez znaczniki HTML, dostępne zostało kilka znaczników:

 • H1
 • H2
 • Pogrubienie
 • Lista numerowana
 • Paragraf
 • Punktory

Z jednej strony ogranicza to możliwości edycyjne, ale z drugiej strony ułatwia znacząco tworzenie nowych aukcji ponieważ do dyspozycji jest mniej opcji a samo stylowanie związane z czcionkami i wyrównaniami tekstu jest po stronie Allegro.

Tworząc nowy opis użytkownik operuje tzw. Sekcjami – każda sekcja ma swój określony sposób prezentowania danych w układzie:

 • Tylko tekst
 • Tylko zdjęcie
 • Zdjęcie / tekst
 • Tekst / zdjęcie
 • Zdjęcie / zdjęcie

Ważne, że zdjęcia, które można umieścić w aukcji pochodzą tylko i wyłącznie z galerii zdjęć przesłanych razem z aukcją (maksymalnie 8 zdjęć), nie można wykonywać linkowania zdjęć z zewnętrznych zasobów.
W kreatorze dodawania aukcji wprowadzono małe zmiany, po pierwsze połączono zakładkę Opis z zakładką Zdjęcia w celu poprawienia ergonomii wyboru zdjęć do nowego edytora.
Pojawiła się zakładka Zdjęcia w panelu bocznym, gdzie do tej pory prezentowane były tylko informacje o towarze. System w momencie przejścia na zakładkę Opis i zdjęcia automatycznie uaktywnia zakładkę zdjęcia, na innych zakładkach uaktywnia zakładkę towar.

Opis nowego edytora

Korzystając z ikon umieszczonych w górnej części sekcji możemy zmienić jej typ. Przyciski nawigacyjne po prawej stronie pozwalają przesuwać położenie wybranej sekcji lub ją usuwać. Opcja

Wstaw zmienną, analogicznie jak w starym edytorze pozwala umieścić zmienną, która w trakcie wystawiania będzie zamieniona na wartość kolumny z WAPRO Mag. Na dole znajduje się opcja Dodaj kolejny wiersz, która umożliwia wstawienie nowej sekcji do edytora.
W przypadku sekcji zawierającej tekst górna belka zawiera dostępne opcje edycyjne, które dopuszcza API Allegro w nowym edytorze, czyli ustawianie pogrubiania, list oraz nagłówków H1 lub H2.

W panelu zdjęć dostępny jest filtr, który pozwala wyświetlić tylko wybrane zdjęcia lub szybko je wszystkie zaznaczyć lub odznaczyć (przydatne dla starego edytora).

Wybór zdjęć

Aby dodać zdjęcie do nowego edytora wystarczy z zakładki zdjęć po prawej stronie przytrzymać dane zdjęcie i przesunąć je nad pole „Przesuń i upuść zdjęcie z panelu Zdjęcia”. W przypadku starego edytora analogicznie jak do tej pory wystarczy zaznaczyć pole Wybrane pod zdjęciem aby było ono umieszczone w galerii zdjęć Allegro.

Import aukcji z Allegro

W przypadku importu aukcji z Allegro wystawionej poza programem, system odbudowuje formularz na podstawie zwróconego opisu z API Allegro. Ważne jest, że w przypadku wysłania do Allegro poprzez API opisu w starym i nowym edytorze zawsze aukcja wystawi się z nowym ignorując stary opis.

Wykryte problemy w integracji

W trakcie przygotowywania dla Państwa tej funkcji zespół projektowy wykrył kilka problemów w API Allegro w związku z nowymi edytorami, które zostały przekazane do zespołu rozwoju API Allegro i oczekują na ich poprawę

 1. Błędne odsyłanie polskich znaków – jeśli aukcja była wystawiona poza WAPRO Aukcje i została zaimportowana do programu to po jej powieleniu i edycji w nowym edytorze zamiast polskich znaków są inne znaki odesłane przez API Allegro
 2. Błędne odsyłanie znaków nowej sekcji – analogicznie jak powyżej może wystąpić problem z prawidłowym odbudowaniem sekcji wynika to z błędnego odsyłania znaków końca jednej sekcji i rozpoczęcia kolejnej
 3. W trakcie zmiany miniaturki aukcji API Allegro zwraca komunikat, że zdjęcie pochodzi z poza Allegro
 4. Błędne odsyłanie kodowania znaków specjalnych – w związku z tym, że nowy opis korzysta z języka JSON pojawił się problem z prawidłowym przesłaniem znaków specjalnych w nowym opisie np. { „ ‘ ” }

Zapewne powyższe tematy zostaną rozwiązane w najbliższym czasie przez zespół Allegro – zmiany będą natychmiast widoczne w programie WAPRO Aukcje i nie będą wymagały żadnej zmiany w aplikacji.

Filmy
instruktażowe

Pytania
i odpowiedzi

Menedżer
radzi

Nasze
szkolenia

POZOSTAŁE PORADY MENEDŻERA: