W niniejszym artykule podamy, w jaki sposób można rozwiązać problem niezgodności pomiędzy kwotą rozrachunku w PLN, a kwotą brutto w PLN dla krajowych faktur walutowych, która skutkuje problemami z zaksięgowaniem w/w dokumentów na bazach ze wspólnymi rozrachunkami.
Po wprowadzeniu faktur krajowych walutowych i związanej z tym niezerowej stawki VAT na tego typu dokumentach, pojawił się problem różnic, pomiędzy złotówkową kwotą dokumentu a odpowiadającą mu złotówkową kwotą rozrachunku, utworzonego na jego podstawie. Różnice te, pojawiające się sporadycznie i akceptowane przez program WAPRO Mag, w praktyce uniemożliwiają automatyczne zaksięgowanie niektórych dokumentów z wykorzystaniem standardowych ustawień modułu Magik II. Problem pojawia się tylko wtedy, gdy programy WAPRO Mag i WAPRO Fakir działają na wspólnej bazie, w trybie współdzielenia rozrachunków.
Kwota brutto w PLN dla rozrachunku jest liczona jako:
(kwota brutto w walucie) * (kurs waluty)
Kwota brutto w PLN dla nagłówka dokumentu jest liczona jako:
(kwota netto w PLN) + (kwota VAT w PLN)
Taki odmienny sposób liczenia wynika z chęci pogodzenia kilku problemów:
Kwota należności w PLN powinna wynikać wprost z kwoty należności w walucie i kursu
Zgodnie z przepisami kwota netto (podstawa podatku dochodowego) oraz kwota VAT (podatek VAT) musi być wynikać z kwoty w walucie przeliczonej po danym kursie
Jednocześnie jednak:
Kwota_netto + kwota_VAT w PLN powinny dawać kwotę brutto w PLN, aby dokument się bilansował
Program WAPRO Fakir wymaga, aby kwota rozrachunku zgadzała się z kwotą dekretu na koncie rozrachunkowych
Na niektórych dokumentach występują – wobec różnego sposobu naliczania kwoty brutto – różnice wynikające z zaokrągleń, które powodują wspomnianą rozbieżność pomiędzy rozrachunkiem a dokumentem i problem z automatycznym zaksięgowaniem faktury.
Najlepszym sposobem rozwiązania problemu wydaje się wpisanie jako wartości brutto dokumentu w PLN odpowiedniej kwoty rozrachunku. Oczywiście – powstanie w ten sposób różnica pomiędzy kwotą netto+VAT a kwotą brutto i dokument się nie zbilansuje, ale różnicę tę można spisać dodatkowym dekretem w odchylenia.
W niniejszym artykule przedstawimy czytelnikom, w jaki sposób należy skonfigurować obecną wersję modułu Magik II, aby osiągnąć opisany wyżej efekt.