Uchwalona w 2011 r. ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi wprowadziła możliwość usprawiedliwiania nieobecności pracownika z powodu powodzi w wymiarze 10 dni roboczych. Za ten okres pracownikowi należy się płaca liczona od minimalnego wynagrodzenia. Ustawa ta dodatkowo wprowadziła możliwość zlecenia pracownikowi przez pracodawcę wykonywanie pracy innego rodzaju niż wynikająca z nawiązanego stosunku pracy, jeżeli jest to konieczne w związku z usuwaniem skutków powodzi u tego pracodawcy. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy naliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
Nowelizacja ustawy nie tylko przedłużyła okres, za który można wypłacić takie wynagrodzenie, ale również wprowadziła możliwość udzielania zwolnienia w celu usuwania skutków powodzi w wymiarze 20 dni, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie tak jak za urlop wypoczynkowy.
Jak odnotować pracownikowi nieobecność w pracy i wypłacić odpowiednie wynagrodzenie?
W jednej z aktualizacji programu Wapro Gang, do wersji 9.00.0, wprowadziliśmy szereg nowych udogodnień, które umożliwiają lepszą obsługę zagadnień związanych z powodzią oraz jej konsekwencjami. Nasze rozwiązania zostały zaprojektowane z myślą o ułatwieniu użytkownikom zarządzaniem sytuacjami kryzysowymi i minimalizacją skutków powodzi. W tym celu:
- dodaliśmy kod nieobecności WO- Nieobecność w związku z powodzią do rejestracji nieobecności związanej z powodzią, która pomniejsza wynagrodzenie pracownika na liście płac, tak jak za nieobecność usprawiedliwioną niepłatną oraz powoduje wypłatę wynagrodzenia za okres nieobecności liczonego od minimalnego wynagrodzenia,
- dodaliśmy kod nieobecności WU- Zwolnienie na usuwanie skutków powodzi do rejestracji nieobecności związanej z usuwaniem skutków powodzi, która pomniejsza wynagrodzenie pracownika na liście płac, tak jak za nieobecność usprawiedliwioną niepłatną oraz powoduje wypłatę wynagrodzenia za okres nieobecności obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego,
- dodaliśmy kod nieobecności WP- Usuwanie skutków powodzi u pracodawcy do rejestracji nieobecności związanej z usuwaniem skutków powodzi u pracodawcy, która pomniejsza wynagrodzenie pracownika na liście płac, tak jak za nieobecność usprawiedliwioną niepłatną oraz powoduje wypłatę wynagrodzenia za okres nieobecności obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
Dla każdego z kodu nieobecności dodaliśmy nowe składniki płacowe służące do:
- wykazania godzin i dni danej nieobecności,
- wykazania korekt godzin i dni danej nieobecności rozliczanych w miesiącu następnym,
- wypłaty odpowiedniego wynagrodzenia za okres nieobecności,
- wypłaty nadpłat i niedopłat wynagrodzenia rozliczanych w miesiącu następnym.
Wprowadzenie nowych nieobecności pomniejszających otrzymywanie przez pracownika wynagrodzenia za czas przepracowany wymusiło zmiany w obliczeniach podstawy wymiaru zasiłku. Wszystkie mechanizmy obliczeń podstawy do zasiłku traktują te nieobecności jak dni nieobecności usprawiedliwionej płatnej:
- liczba dni jest traktowana na równi z liczbą dni, w których pracownik świadczył pracę, ponieważ za te dni pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia,
- wynagrodzenie ze te dni jest wliczane do podstawy zasiłku i uzupełniane, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne i był nieobecny w danym miesiącu również z innych przyczyn, jak np. choroba.
Zmiany te zostały zaimplementowane do wersji 9.00.0 za pomocą programu Wapro Update.
Poznaj zmiany w wersji 9.00.0 Wapro Gang:
W kolejnych aktualizacjach programu uwzględnimy możliwość dodawania kodów nieobecności także w raportach i zestawieniach.