W świecie dynamicznie zmieniających się przepisów podatkowych, prawidłowe rozliczanie VAT-u to kluczowy element pracy każdego księgowego i przedsiębiorcy. Jednym z bardziej złożonych zagadnień jest mechanizm odwrotnego obciążenia, który wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale także odpowiedniego wsparcia ze strony oprogramowania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak działa mechanizm odwrotnego obciążenia w Wapro Mag.
Co to jest odwrotne obciążenie?
Odwrotne obciążenie to procedura, w której to nabywca, a nie sprzedawca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT. Mechanizm ten ma na celu ograniczenie wyłudzeń podatkowych i jest stosowany w przypadku określonych towarów i usług, np. elektroniki, złomu, usług budowlanych czy transakcji wewnątrzwspólnotowych.
W Polsce odwrotne obciążenie stosuje się m.in. w przypadku:
- transakcji wewnątrzwspólnotowych (WNT),
- importu usług,
- dostaw towarów objętych specjalnymi przepisami (np. złom, elektronika),
- gdy obie strony są czynnymi podatnikami VAT.
Mechanizm odwrotnego obciążenia w Wapro Mag
Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT to rozwiązanie, które przenosi obowiązek rozliczenia podatku VAT z dostawcy na nabywcę. Choć od 2020 roku został on w dużej mierze zastąpiony przez mechanizm podzielonej płatności (split payment), wciąż znajduje zastosowanie w niektórych przypadkach, np. w obrocie wewnątrzwspólnotowym czy w transakcjach z wybranymi grupami towarów. Wapro Mag, jako zaawansowany system do zarządzania sprzedażą i magazynem, umożliwia pełną obsługę tego mechanizmu.
Dla transakcji, zgodnie z przepisami, brane są pod uwagę 3 istotne elementy:
- czy kontrahent jest aktywnym płatnikiem VAT,
- czy artykuł podlega procedurze odwrotnego obciążenia,
- czy artykuł podlega limitowi 20 tys. netto dla jednolitej gospodarczo transakcji (czy produkt znajduje się w odpowiedniej grupie produktów wg ustawy).
Konfiguracja danych kontrahenta
Aby system prawidłowo realizował procedurę odwrotnego obciążenia, należy w oknie edycji danych kontrahenta zaznaczyć, że jest on aktywnym podatnikiem VAT. W tym celu w menu Kartoteki | Kontrahenci kliknij przycisk Popraw (klawisz F2) i zaznacz pole Czynny podatnik VAT.
Można to zrobić także poprzez grupowe zaznaczenie kontrahentów na liście, a następnie wybranie opcji Operacje | Grupowa zmiana danych handlowych, przejście na zakładkę Znaczniki i zaznaczenie pola Czynny podatnik VAT.
Konfiguracja artykułu
W kartotece artykułów, podczas edycji wybranego artykułu dostępna możliwość konfiguracji znaczników odwrotnego obciążenia. W oknie edycji, w sekcji Podlega odwrotnemu obciążeniu VAT masz do dyspozycji 3 opcje:
- nie - system nie uwzględnia towaru w procedurze odwrotnego obciążenia,
- odwrotny bez limitu - towar jest uwzględniany, ale limit nie jest kontrolowany,
- odwrotny z limitem - towar jest uwzględniany wraz z limitem 20 tys. netto, czyli po przekroczeniu limitu system zaproponuje stawkę ‘- -‘ dla pozycji z OO.
Znaczniki mogą być ustawiane indywidualnie lub grupowo poprzez zaznaczenie towarów na liście, a następnie przejście do widoku Operacje | Grupowa zmiana danych handlowych | Podlega odwrotnemu obciążeniu VAT.
Wystawianie transakcji
Wystawianie transakcji oznaczonych jako odwrotne obciążenie niczym się nie różni od wystawiania pozostałych transakcji. Po włączeniu znacznika Odwrotny na dokumencie oraz po wybraniu produktów podlegających OO z limitem, system w momencie zatwierdzania dokumentu wykona kontrolę i może wyświetlić dodatkowy komunikat.
Po zatwierdzeniu komunikatu system ustawi stawkę VAT dla tych pozycji ‘- -‘ i zmieni wartości VAT i brutto.
Na dokumencie wydrukują się odpowiednie wartości wraz z wymaganą adnotacją Odwrotne obciążenie. Dodatkowo w oknie Dokumentów handlowych, w opcji Wydruku 2 pojawiły się nowe zestawienia dotyczące nowego obowiązku raportowania obrotu produktami podlegającymi OO:
- Obrót krajowy - odwrotne obciążenie – dostępne w wariantach Prestiż i Prestiż PLUS. Zestawienie jest generowane w Crystal Reports, co pozwala zmienić jego logikę w zewnętrznym edytorze raportów.
- Obrót krajowy - odwrotne obciążenie (standard) - dostępny w każdym wariancie programu.
Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji transakcji podlegających odwrotnemu obciążeniu znajdziesz w instrukcji Jak wprowadzić obrót towarami podlegającymi odwrotnemu obciążeniu?
Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT, choć coraz rzadziej stosowany w obrocie krajowym, nadal odgrywa istotną rolę w transakcjach wewnątrzwspólnotowych i przy imporcie usług. Wapro Mag umożliwia pełną obsługę tego mechanizmu poprzez konfigurację danych kontrahentów oraz artykułów, co pozwala na automatyczne rozpoznanie transakcji podlegających odwróconemu obciążeniu. System kontroluje m.in. status płatnika VAT czy artykuł jest objęty procedurą oraz limit wartości transakcji. Wystawianie dokumentów z oznaczeniem odwrotnego obciążenia jest intuicyjne, a program automatycznie generuje odpowiednie stawki i adnotacje, zapewniając zgodność z przepisami. Dodatkowo, w systemie dostępne są raporty ułatwiające monitorowanie obrotu towarami objętymi tą procedurą. W ten sposób Wapro Mag wspiera przedsiębiorców i księgowych w prawidłowym i efektywnym rozliczaniu VAT-u w zgodzie z obowiązującymi regulacjami.