Category FAQ
WAPRO Kaper - Windows, Księga

Rejestrowanie transakcji walutowych odbywa się podobnie do procesu rejestracji transakcji wyrażonych w PLN. Jedyna różnica polega na tym, że w sekcji Waluta należy wybrać odpowiedni kod waluty, w której przeprowadzana jest transakcja oraz Kurs dla podatki PIT, według którego wyliczone zostaną odpowiednie kwoty w PLN do zarejestrowania transakcji w księdze oraz Kurs dla podatku VAT, według którego wyliczona zostanie podstawa opodatkowania VAT wyrażona w PLN, oraz naliczony zostanie kwota podatku VAT. Na poniższym przykładzie zaprezentowany został przykładowy widok formatki dla np. transakcji przeprowadzonej w EUR.

Na liście wyboru walut dostępne są tylko te waluty, które zostały zarejestrowane w kartotece Lista walut dostępnej w programie na zakładce Kartoteki.

Natomiast jeżeli w trakcie rejestrowania kolejnej transakcji walutowej pojawi się nowy rodzaj waluty, zanim zaczniemy rejestrować taką transakcję w księdze, najpierw należy dodać nową walutę do powyższej kartoteki walut.

Kolejnym, wymaganym krokiem do zdefiniowania transakcji walutowej jest wprowadzenie wyżej wymienionych kursów przeliczeniowych do obliczeń podatku dochodowego (zaksięgowania transakcji w księdze) oraz podatku VAT (do zarejestrowania transakcji w rejestrach VAT). Kursy walut NBP mogą być pobierane automatycznie przez program i rejestrowane w kartotece Kursy walut. Aby włączyć automatyczne pobieranie kursów walut, na zakładce Administracja wybieramy Działanie i wygląd programu, a następnie kategorię Program, gdzie zaznaczamy odpowiednią opcję w sekcji Pobieraj kursy walut automatycznie (codziennie w tle)

Aby w formatce dodawania nowego dokumentu wstawić odpowiedni kurs waluty, wystarczy wybrać odpowiednią datę kursu, a kurs zostanie wstawiony automatycznie.

Po zdefiniowaniu wyżej omówionych parametrów transakcji walutowej takich jak rodzaj waluty oraz oba kursy przeliczeniowe wystarczy już tylko wprowadzić odpowiednie kwoty transakcji wyrażone w walucie, a program automatycznie przeliczy je na polskie złote.
Tak jak to zaprezentowano na powyższym i poniższym przykładzie, formatka wprowadzania zapisu do księgi w przypadku transakcji walutowej posiada dla każdej kwoty dwa pola, białe pola edycyjne, do wprowadzania kwot wyrażonych w walucie oraz wyszarzone pola tylko do odczytu, z obliczonymi kwotami wyrażonymi w PLN.

Powrót do FAQ