WAPRO Fakir, Definicje
Opis przedstawia sposób przygotowania i użycia automatu przeksięgowującego salda kont wynikowych na konto wyniku finansowego. Mechanizm ten może być użyty również do innych przeksięgowań sald z kont na inne konto (konta).
Zdefiniowanie automatu przeksięgowującego na wynik finansowy
W celu przygotowania księgowania automatycznego należy wejść w zakładkę Księga główna – Księgowania automatyczne
Otwiera się okno Księgowań automatycznych, klikamy w przycisk Przeksięgowania -zaznaczamy Szablony przeksięgować okresowych i klikamy przycisk Dodaj.
Następnie zostanie wywołane okno Szablonów Przeksięgować, gdzie podajemy własna nawę i klikamy Dodaj w celu ustawienia właściwych kont które mają brać udział w operacji przeksięgowania na Wynik finansowy.
Po kliknięciu ikony foldera przechodzimy do planu kont na którym zaznaczany/wybierany odpowiednie konta księgowe, swój wybór potwierdzamy klikając przycisk Wybierz.
Wynikiem powyższych czynności powinien być wpis z ilością wybranych kont, następnymi czynnościami jest wpisanie numeru konta wyniku finansowego i opcjonalnie, opisu dekretów. Całość zatwierdzamy kliknięciem na przycisku Zapisz.
Lista wprowadzonych w ten sposób kont powinna pojawić się w oknie Szablony przeksięgować, w celu zapisania automatu, należy kliknąć na Zapisz.
Użycie automatu przeksięgowującego na wynik finansowy
W celu użycia przygotowanego automatu, należy w oknie Księgowania automatyczne wskazać nasz szablon i nacisnąć przycisk Księguj, wówczas zostanie wywołany kreator księgowania automatycznego jak poniżej. Po wskazaniu parametrów klikamy Dalej
W kolejnym oknie należy wskazać docelowy okres obrotowy – zgodnie z powyżej przyjętym założeniem ustawić należy wartość BZ. Użytkownik może jeszcze zmienić walutę, której dotyczy przeksięgowanie (każdą walutę należy przeksięgować osobno!), typ dokumentu i dziennik, które zostaną użyte do przeksięgowania, oraz wstawić opis dokumentu 6. Operację przeksięgowania uruchamia się przyciskiem Zakończ.
Prawidłowe wykonanie operacji zostanie potwierdzone odpowiednik komunikatem. W wypadku błędów komunikat będzie zawierał informację, dlaczego operacja nie została wykonana.