WAPRO Fakir
WAPRO Fakir, Definicje
Niniejszy wpis przedstawia sposób definiowania i użycia przykładowego automatu dekretującego dokument na podstawie zapisów w rejestrze VAT, gdzie użyto funkcjonalnosci dotyczącej 50% odliczenia podatku od towarów i usług.
A. Tworzenie wyróżników dekretacji VAT
- Wybrać stosowną opcję z menu „Definicje”.
- W wersji wcześniejszej niż 7.80.0, lub gdy wyłączono „wstążkę”:

W przypadku wersji 7.80.0 lub nowszej z włączoną „wstążką”:

3. Wskazać rejestr VAT i wyróżnik (numer), w którym będzie wprowadzana nowa wartość - przyjęto tu, że będzie to wyróżnik nr 1 w ramach rejestru zakupu.
4. Kliknąć na przycisku „Dodaj”.

5. Wpisać symbol wyróżnika dla całkowitego odliczenia podatku naliczonego – może to być dowolny ciąg znaków, w tym przypadku „ODLC”.
6. Kliknąć na przycisku „Zapisz” by zapisać wprowadzony wyróżnik.

7. Ponownie kliknąć na przycisku „Dodaj”.

8. Wpisać symbol wyróżnika dla braku odliczenia podatku naliczonego – może to być dowolny ciąg znaków, inny niż wcześniejszy, w tym przypadku „BEZO”.
9. Kliknąć na przycisku „Zapisz” by zapisać wprowadzony wyróżnik.

10. Kliknąć na przycisk „Zamknij” aby zakończyć wprowadzanie wyróżników.

B. Tworzenie automatu VAT
- Wybrać stosowną opcję z menu „Definicje”.
- W wersji wcześniejszej niż 7.80.0, lub gdy wyłączono „wstążkę”:

W przypadku wersji 7.80.0 lub nowszej z włączoną „wstążką”:

3. Kliknąć na przycisku „Dodaj”.
4. Ustawić:
- typ rejestru („Typ”) jako „Zakup”,
- nazwę automatu („Nazwa”) - na potrzeby przykładu „Zakup z 50% odliczeniem VAT”,
- konto dla kwoty brutto („Konto dla brutto”). Program sam, na podstawie typu rejestru (patrz punkt a.) określi stronę po której ma zostać zadekretowana kwota brutto. Litera „x” w numerze konta oznacza analitykę kartotekową
5. Kliknąć na przycisku „Dodaj”.

6. Ustawić:
- warunek na stawkę VAT („Stawka VAT”) – znak „*” oznacza dowolną stawkę – dla każdej dekret będzie generowany, chyba, że z wyróżników będzie wynikać coś innego,
- rodzaj kwoty, z jaką ma być wprowadzony dekret („Rodzaj kwoty”) - należy wybrać „Netto”.
7. Ustawić wyróżnik nr 1 – w tym przypadku z listy wybrano znak „*” – dekret będzie powstawał w każdym przypadku – niezależnie od treści pola wyróżnik 1, chyba że wystąpi niezgodność z treścią pola „Stawka VAT”.
8. Ustawić konto na które ma być zadekretowana kwota netto w przypadku spełnienia warunków opisanych w punkcie 5a i 6. W tym przykładzie będzie to konto pozostałych usług - 402-006.
9. Kliknąć na przycisk „Zapisz”.

10. Kliknąć ponownie na „Dodaj”, aby dodać nowy dekret.

11. Ponownie ustawić:
- warunek na stawkę VAT („Stawka VAT”) – znak „*” oznacza dowolną stawkę – dekret będzie generowany dla każdej z nich, chyba, że z wyróżników będzie wynikać coś innego,
- rodzaj kwoty, z jaką ma być wprowadzony dekret („Rodzaj kwoty”) - należy wybrać „VAT”.
12. Ustawić wyróżnik nr 1 – w tym przypadku z listy wybrać wyróżnik „ODLC” – dekret będzie generowany tylko, jeśli podczas wprowadzania zapisu do rejestru VAT w polu wyróżnik „1” zostanie ustawiona wyróżnik „ODLC”.
13. Ustawić konto na które ma być zadekretowana kwota VAT w przypadku spełnienia warunków opisanych w punkcie 10a i 11 - przykładowo 225-1
14. Kliknąć na przycisku „Zapisz"

15. Po raz kolejny wybrać „Dodaj”.

16. Ponownie ustawić:
- warunek na stawkę VAT („Stawka VAT”) – znak „*” oznacza dowolną stawkę,
- rodzaj kwoty, z jaką ma być wprowadzony dekret („Rodzaj kwoty”) - wybrać „VAT”.
17. Ustawić wyróżnik nr 1 – w tym przypadku z listy wybrać wyróżnik „BEZO” – dekret będzie generowany tylko, jeśli podczas wprowadzania zapisu do rejestru VAT w polu wyróżnik „1” zostanie ustawiona wyróżnik „BEZO”.
18. Wskazać konto na które ma być zadekretowana kwota VAT w przypadku spełnienia warunków opisanych w punkcie 15a i 16 - przykładowo 403-002.
19. Kliknąć na przycisku „Zapisz”.

20. Utworzony automat należy zapisać - przycisk „Zapisz”.

21. Kolejnym krokiem jest przypisanie utworzonego automatu do odpowiedniego typu/typów dokumentów. Dokonuje się tego za pomocą przycisku „Typy dokumentu”.

22. W nowootwartym oknie należy wskazać (podświetlić) dany typ dokumentu i za pomocą znaku „>” przenieść go do kolumny „Przypisane”.
23. Po skończonej operacji przypisywania należy zamknąć okno - przycisk „Zamknij”.

C. Rejestracja dokumentu
W celu wprowadzenia dokumentu związanego z podatkiem VAT, gdzie zostanie użyty powyższy automat dekretujący należy:
- Wybrać stosowną opcję z menu „Dokument” lub kliknąć na ikonę (przy wersji wcześniejszej niż 7.80.0, lub gdy wyłączono „wstążkę”).

W przypadku wersji 7.80.0 lub nowszej z włączoną „wstążką”, kliknąć na opcję „Dokumenty” lub „Start” i na ikonie.

2. Wskazać dziennik, w którym będzie rejestrowany dokument.
3. Kliknąć na przycisku „Dodaj”.

4. Wybrać typ dokumentu (z listy), który będzie wprowadzany.
5. Wpisać numer dokumentu, ewentualnie ustawić stosowne daty.
6. Wskazać kontrahenta powiązanego z dokumentem.
7. Przejść na zakładkę „VAT”. Uwaga – konieczne może okazać się kliknięcie w dowolnym, wolnym miejscu, aby klawisz „VAT” został uaktywniony.

8. Wybrać, odpowiedni automat VAT - np. zgodnie z powyższym przykładem „Zakup z 50% odliczeniem VAT”, a następnie kliknąć na przycisku „Dodaj” w celu otworzenia okna dodawania pozycji rejestru VAT.

9. Wcisnąć przycisk „%”, służący rejestrowaniu zapisów z 50% odliczeniem podatku VAT.
10. Wpisać całkowitą kwotę netto – pozostałe wypełnią się same.
11. Wybrać z listy wyróżnik „ODLC”.
12. Zapisać pozycję VAT.

13. Program powinien automatycznie otworzyć okno z kolejną pozycją VAT w kwotach stanowiących 50% kwot wprowadzonych w poprzednim oknie. Tutaj z listy wybrać wyróżnik „BEZO”.

14. W efekcie, po kliknięciu na przycisku „Zapisz”, pojawić powinny się dwa wpisy do rejestru VAT. Pracę w okienku rejestrowania kończy się przyciskiem „Dekretuj”.

15. Program powinien wykonać automatyczne zadekretowanie kwot. Efekt będzie zbliżony do poniższego. Zapisy w kolorze niebieskim są wynikiem działania automatu VAT. Jeśli jest taka potrzeba, istnieje możliwość dodania ręcznie dodatkowych dekretów, bądź można zakończyć dodawanie dokumentu poprzez jego zapisanie.
